Ogólnopolska akcja #SprzątamyDlaPolski! 2023

Dużo się mówi o ekologii, o segregowaniu śmieci, o ogromnych wyspach śmieci pośrodku oceanu. Coraz częściej też omawiane są kwestie zmian klimatycznych. Edukacja ekologiczna jest potrzebna i warto ją zacząć od najmłodszych. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Wyplera w Rudzie Śląskiej przystąpili do VI edycji ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski! Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach, skwerach i innych terenach zielonych. Cel ten realizowaliśmy na dwa sposoby. Przede wszystkim odbył się kilkudniowy cykl edukacyjny kształtujący postawy szacunku dla środowiska przyrodniczego. Upowszechniał on wiedzę o zasadach zrównoważonego rozwoju, rozwijał zainteresowanie ekologią oraz motywował do działań na rzecz ochrony środowiska.

Finał edycji #SprzątamyDlaPolski polegał na masowej akcji sprzątania świata. Jesienne sprzątanie mocno zaangażowanej szkolnej społeczności odbyło się w środę 4 października 2023 r. na terenie przyległym do szkoły oraz w dolinie Kochłówki.

W ten sposób uczniowie nie tylko jednorazowo posprzątali okoliczne tereny zielone, ale także wyrobili w sobie nawyki odpowiedzialności środowiskowej. Inicjatywa ta stanowiła odpowiedź zarówno na doraźne potrzeby niszczejącego środowiska, jak i na długofalowe zapotrzebowanie na budowę świadomego ekologicznie społeczeństwa.

Koordynator mgr Anna Seiler