Jak zdobyć kartę rowerową?

W bieżącym roku szkolnym, podobnie jak w latach poprzednich, uczniowie naszej szkoły będą mogli ubiegać się o kartę rowerową. Jakie warunki należy spełnić? Mieć ukończone 10 lat, zgoda rodziców lub prawnych opiekunów oraz zaliczenie testu wiedzy i egzaminu praktycznego z jazdy na rowerze.

Testy teoretyczne będą obejmować pytania z następujących kręgów tematycznych:

• Wyposażenie roweru;
  • Zachowanie wobec pieszego;
  • Pierwsza pomoc;
  • Sygnalizacja świetlna;
  • Przepisy ogólne;
  • Zachowanie przy znakach;
  • Urządzenia transportu osobistego.

Powyższy test składać się będzie z 25 pytań i zostanie przeprowadzony w ostatnim tygodniu maja. Uczeń będzie miał do wyboru trzy odpowiedzi, tylko jedna z nich jest prawidłowa. Można udzielić maksymalnie 4 błędnych odpowiedzi, by zdać egzamin w części teoretycznej. Na stronie https://kartarowerowa.net.pl/ uczniowie mają szansę sprawdzić swoją wiedzę i wykonać przykładowe testy na kartę rowerową.

W części praktycznej egzaminu należy wykazać się techniczną umiejętnością jazdy na rowerze. Dziecko będzie poproszone o:

• Zatrzymanie się w wyznaczonym miejscu;
  • Wykonanie slalomu między pachołkami;
  • Jazdę w linii prostej;
  • Wykonanie tzw. ósemki.

Warunkiem dopuszczenia do egzaminu praktycznego jest uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego. Termin egzaminu praktycznego zostanie ustalony w porozumieniu z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej.
Uczniowie, którzy zamierzają ubiegać się o kartę rowerową, proszeni są o zgłoszenie się do pani Monika Kijowskiej.